2010-11-24

V Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych – Winobranie 2010 dobiegł końca.

W dniach 09 -11 września 2010 roku w kinie Newa mogliśmy zobaczyć 31 spośród przeszło 40 nadesłanych filmów.

Jury w składzie:  Tomasz Karolak – aktor – przewodniczący jury, Paweł Masklak  operator filmowy i telewizyjny, reżyser, dziennikarz, Jolanta Staroń – operator telewizyjny, dziennikarz, Jerzy Kaczmarowski – aktor Teatru Lubuskiego jednogłośnieuznało obraz Waldemara Grzesika pt. „Najświętsze słowa życia naszego” za najlepszy film Festiwalu Film ten oparty na opowiadaniu Marka Hłaski jest niezwykle dojrzały, zarówno w sferze merytorycznej jak i technicznej. Na uwagę zwracają bardzo ładne zdjęcia, montaż oraz niezwykła dbałość o szczegóły. Autor zatrudnił w filmie zawodowych aktorów co podniosło wartość artystyczną tej produkcji.  W ramach nagrody reżyser został uhonorowany statuetką oraz nagrodą pieniężną w wysokości 1300 zł.

Drugą nagrodę – statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 800 zł – zdobył film Grzegorza Gawrona pt. „Zagubiony”. Jest to historia opowiadającą o chłopcu zmieniającym zakończenia znanych mu bajek. Film przewrotny, lekki i przyjemny w oglądaniu ale jednocześnie wartościowy.

Trzecią nagrodę – statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł – uzyskał film Miłosza Karbowika i Filipa Lisowskiego pt. „Drzwi”. Obraz przedstawia surrealistyczny świat, gdzie tytułowe drzwi stanowią swego rodzaju siłę prowadzącą głównego bohatera do czekającej na niego miłości.

Jury postanowiło również przyznać nagrodę specjalną – wyróżnienie – dla najmłodszej uczestniczki Festiwalu, dwunastoletniej Katarzyny Szafarskiej za film pt. „Gość w lustrze. Film jako jedyny z przedstawionych, został zrealizowany przy pomocy telefonu komórkowego. Jest to opowieść o tym jak tragicznie sen może stać się rzeczywistością. Najmłodsza uczestniczka otrzymała dyplom oraz nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł. Licznie zgromadzona widownia przyznała Nagrodę Publiczności – odtwarzacz DVD Grzegorzowi Kowalczukowi za film pt. „Matka Jest to przykład filmu trudnego, zarówno w aspekcie technicznym jak i merytorycznym. Dotyka bezpośrednio tematu schizofrenii  z ekranizacją którego niejeden profesjonalista miał by problem.

Poziom festiwalu w opinii jury był zróżnicowany, chociaż pojawiło się kilka filmów zasługujących na szczególną uwagę. Sama zaś ranga artystyczna V Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych  – Winobranie 2010 niestety nie jest zbyt wysoka, powodów jest kilka. Festiwal nie stanowi cyklicznej imprezy w kalendarzu imprez winobraniowych. Liczba zgłoszonych do konkursu filmów „nie powala ilością”. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż media lokalne wykazały się słabym zaangażowaniem  w promocję Festiwalu, pomimo objęcia patronatem medialnym imprezy.

Mamy nadzieję, iż wsparcie w organizacji przyszłorocznego festiwalu przez Tomasza Karolaka zaowocuje większą ilością filmów oraz większym zainteresowaniem patronów medialnych oraz sponsorów. W dziale „filmy reportaże” zamieszczamy krótki wywiad z Tomaszem Karolakiem.

Dyrektor V Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych – Winobranie 2010 Paweł Maskla